Emlak Sertifikası Zorunlu mu?

myk-emlak-danismani-egitimi

14 Ekim 2020 tarihinde çıkan Taşınmazın Ticaret yönetmeliğine göre Myk Seviye 5 Emlak Sertifikası ve Üniversite Onaylı 100 Saatlik Sertifikaları olmayanlar işyeri açamaz ve Emlak ofislerinde danışman olarak çalışamazlar.

Üniversite Onaylı Sertifika Nedir?

Taşınmazın Ticareti Yönetmeliğine göre işyeri açabilmeniz için en az 100 saatlik Üniversite onaylı sertifikalarının olmaları gerekmektedir. Kariyer Meslek Kursu ile E-Devlet’te görünen Üniversite Onaylı 100 Saatlik Emlak Danışmanı Sertifikanızı alabilirsiniz.

Myk Seviye 5 Sınavları Nedir?

kariyer meslek logo

Mesleki Yeterlilik sınavları genel olarak 2 aşamadan oluşmaktadır, 1. teorik (test) 2. pratik (mülakat) çoğunlukla aynı gün içerisinde gerçekleşen sınavlardan en az 70 puan alarak başarılı olmanız gerekmektedir. Sınavlardan başarlı olan adaylar

Milli Eğitim Onaylı Emlak Sertifikası Nedir?

Taşınmazın Ticareti Yönetmeliğine göre işyeri açabilmeniz için en az 100 saatlik Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika yada Üniversite onaylı sertifikalardan herhangi birine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet’te görünen 100 Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Saatlik Emlak Danışmanı Sertifikanızı Kariyer Meslek Kursundan alabilirsiniz.

Sertifikalar Sorgulama

Mesleki Yeterlilik sertifikalarınızı e-devlet adresine kullanıcı adınız ve parolanız ile girerek arama. bölümüne MKY belge sorgulama yazarak ulaşabilirsiniz.
Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifikalarınızı e-ozel yada e-devlet adresine giriş yapın ve MEB Onaylı sertifikanızın numarasını yazarak sorgulayın.
Üniversite onaylı Emlak Danışmanı Sertifikanızı sorgulamak için e-devlet adresine giriş yapın Kariyer Meslek kursundan aldığınız üniversite onaylı sertifikanın Üniversitenin adını yazarak sorgulama yapınız.

Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alırım?

Taşınmazın ticareti yönetmeliğine göre YETKİ BELGESİ olmayan emlak ofisleri yada emlak danışmanları artık Satış/Kiralama işlemleri gerçekleştiremeyecekler.
Yetki belgesi alabilmeniz için aranan şartlar,
MYK Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı Sertifikası.
100 Saatlik Milli Eğitim Emlak Danışmanı Sertifikası yada 100 Saatlik Üniversite Onaylı Emlak Danışmanı Sertifikası.
– En az 25 metrekare işyeri.
– Vergi Levhası
– En az lise mezuniyeti
– Kasım 2020 ‘den sonra ilk defa işyeri açanlarda Lise mezunu olan kişiler için 12 Ay Staj Lisans Mezunları İçin ise en az 6 ay staj zorunluluğu gerekmektedir.

Bu belgeler ile https://ttbs.gtb.gov.tr/ adresine girerek e-devler üzerinden gitiş yapın ve gerekli adımlara cevap vererek ilerleyin.
Kariyer meslek kursundan aldığınız – MYK Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı Sertifikası ve 100 Saatlik Üniversite Onaylı Emlak Danışmanı Sertifikalarını bu sistem üzerinde göreceksiniz, yapmanız gereken sadece sizden istenen bilgileri ve belgelerin fotoğraflarını sisteme yüklemeniz olacak.
Yetki Belgeniz TTBS sistemi üzerinden 10 – 30 gün içerisinde onaylanacaktır Emlak Danışmanı Yetki Belgesi Almak İçin Herhangi bir Ücret Ödemezsiniz işlemler tamamen Ücretsizdir.